Tudor - M79030N-0025
M79030N-0025 Black Bay Fifty-Eight Stainless Steel / Inter Milan
| Brand: | Tudor |
|---|---|
| Family: | Black Bay 58 |
| Reference: | M79030N-0025 (aka: M79030N-0025) |
| Name: | M79030N-0025 Black Bay Fifty-Eight Stainless Steel / Inter Milan |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | Yes, 1908 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Tudor Black Bay M79030N-0025 was introduced in 2024, celebrating the 20th win of the Italian football championship of Inter Milan. This watch features a blue dial with gradient finish, with the Inter logo and two stars at 6:00.