Tudor - 79350-0004
79350-0004 Heritage Black Bay Black Chronograph / Bracelet
| Brand: | Tudor |
|---|---|
| Family: | Black Bay Chronograph |
| Reference: | 79350-0004 (aka: 79350-0004) |
| Name: | 79350-0004 Heritage Black Bay Black Chronograph / Bracelet |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Tudor Heritage Black Bay Chronograph was introduced during BaselWorld 2017. It pairs elements from the Black Bay dive watch with a more racing-inspired aesthetics, including an engraved tachymeter bezel and a new column-wheel operated chronograph movement. Reference 79350-0004 is fitted with a stainless steel bracelet.