Tudor - 79360DK-0001
79360DK-0001 Heritage Black Bay Chronograph Dark / Black / Bracelet
| Brand: | Tudor |
|---|---|
| Family: | Black Bay Chronograph |
| Reference: | 79360DK-0001 (aka: 79360DK-0001) |
| Name: | 79360DK-0001 Heritage Black Bay Chronograph Dark / Black / Bracelet |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | Yes, 1181 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Tudor Black Bay Chronograph Dark ref. 79360DK-0001 was introduced in September of 2019, celebrating TUDOR's partnerships with the Rugby World Cup 2019™ and New Zealand’s national rugby team. The watch features a black PVD-coated case and a matching bracelet. Production numbers are limited to one piece per player that has ever been selected to represent New Zealand in the All Blacks since 1884; at the time of introduction, this stands at 1181 pieces.