Tudor - 79360N-0008
79360N-0008 Heritage Black Bay Chronograph Panda / Fabric
| Brand: | Tudor |
|---|---|
| Family: | Black Bay Chronograph |
| Reference: | 79360N-0008 (aka: 79360N-0008) |
| Name: | 79360N-0008 Heritage Black Bay Chronograph Panda / Fabric |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Tudor Black Bay Chrono reference 79360N-0008 was introduced in 2021. This BB Chrono has a Stainless Steel case of 41.00mm, with a black anodised aluminum tachymeter insert. The Silver dial has contrasting sub dials. Power comes from caliber MT5813.