Tudor - 79363N-0006
79363N-0006 Heritage Black Bay Chronograph S&G / Champagne / Textile
| Brand: | Tudor |
|---|---|
| Family: | Black Bay Chronograph |
| Reference: | 79363N-0006 (aka: 79363N-0006) |
| Name: | 79363N-0006 Heritage Black Bay Chronograph S&G / Champagne / Textile |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Tachymeter |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Champagne |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Tudor Black Bay Chronograph S&G was introduced at BaselWorld 2019. It features a stainless steel case with a yellow gold bezel and black anodised aluminum tachymeter insert. The dial has contrasting sub dials. Reference 79363N-0006 is fitted with a textile strap.