Tudor - M79360N-0019
M79360N-0019 Heritage Black Bay Chronograph Pink
| Brand: | Tudor |
|---|---|
| Family: | Black Bay Chronograph |
| Reference: | M79360N-0019 (aka: M79360N-0019) |
| Name: | M79360N-0019 Heritage Black Bay Chronograph Pink |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Pink |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Tudor Black Bay Chrono reference M79360N-0019 was introduced in 2024. This BB Chrono has a Stainless Steel case of 41.00mm, with a black anodised aluminum tachymeter insert. The dial is pink - a reference to various Tudor ambassadors & other supported ventures, such as Jay Chou (favorite color), the Giro d'Italia (leader's jersey) and Inter Miami CF.