Tudor - 7921/001CN
7921/001CN Heritage Black Bay Ceramic One for Only Watch
| Brand: | Tudor |
|---|---|
| Family: | Black Bay |
| Reference: | 7921/001CN (aka: 7921/001CN) |
| Name: | 7921/001CN Heritage Black Bay Ceramic One for Only Watch |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | Yes, 1 unit |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Tudor Black Bay Ceramic One 7921/001CN is a unique piece created for the 2019 Only Watch auction. The case is made of matte black ceramic; the crown and case back made of PVD-coated stainless steel; the bezel made of PVD-coated titanium; the bezel insert made of black ceramic. It is fitted with a rubber strap with alligator top. The matte black dial has gloss black markings and both hands as well as indexes are filled in with black luminescent material. The Black Bay Ceramic One has a see-through back.