Tudor - 79230DK-0008
79230DK-0008 Heritage Black Bay Black Dark / Bracelet
| Brand: | Tudor |
|---|---|
| Family: | Black Bay |
| Reference: | 79230DK-0008 (aka: 79230DK-0008) |
| Name: | 79230DK-0008 Heritage Black Bay Black Dark / Bracelet |
| Produced: | 2018 |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Tudor Heritage Black Bay Black 'Dark' was introduced at BaselWorld 2016. The stainless steel case, measuring 41mm across, is fitted with a black PVD-coating, as is its bracelet - it is also available with an aged leather strap. Like the other 2016 Black Bay models, the 'Dark' is fitted with an in-house movement. An additional fabric strap is included in the package until 2018, when 79230DK-0008 was introduced.