Tudor - 7925/001
7925/001 Heritage Black Bay Bronze One Only Watch 2017
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Tudor Heritage Black Bay Bronze 7925/001 is a unique piece made for the 2017 Only Watch auction. It features a bronze case with the crown at 9:00. Dial and bezel-insert are khaki green.