Tudor - 79250BA-0001
79250BA-0001 Heritage Black Bay Bronze / Slate / Leather
| Brand: | Tudor |
|---|---|
| Family: | Black Bay |
| Reference: | 79250BA-0001 (aka: 79250BA-0001) |
| Name: | 79250BA-0001 Heritage Black Bay Bronze / Slate / Leather |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
Introduced at BaselWorld 2016, the Tudor Heritage Black Bay Bronze boasts several changes compared to the original Black Bay. Its case is done in an aluminum-bronze alloy and measures 43mm across; 3mm larger than its older siblings. Ref. M79250BA-0001 was added to the collection in 2019. It features a slate grey dial and matching bezel insert.