Tudor - 79250BB-0001
79250BB-0001 Heritage Black Bay Bronze / Bucherer Blue / Fabric
| Brand: | Tudor |
|---|---|
| Family: | Black Bay |
| Reference: | 79250BB-0001 (aka: 79250BB-0001) |
| Name: | 79250BB-0001 Heritage Black Bay Bronze / Bucherer Blue / Fabric |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Proprietary |
Minimum price
3 113 €
Maximum price
4 652 €
Absolute change
0 €
Opening price
3 481 €
Closing price
3 481 €
Relative change
0,00 %
Description
The Tudor Heritage Black Bay Bronze 'Bucherer Blue' was introduced in 2017 as a special edition in celebration of the 130th anniversary of Bucherer. It features a bronze case of 43mm paired with a blue dial and bezel insert.