Tudor - 79250BM-0005
79250BM-0005 Heritage Black Bay Bronze / Brown / Leather
| Brand: | Tudor |
|---|---|
| Family: | Black Bay |
| Reference: | 79250BM-0005 (aka: 79250BM-0005) |
| Name: | 79250BM-0005 Heritage Black Bay Bronze / Brown / Leather |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Tudor Black Bay 79250BM-0005 has a bronze case and a brown dial. It is fitted with an aged leather strap.