Tudor - 7941A1A0NU-0002
7941A1A0NU-0002 Black Bay Master Chronometer Stainless Steel - Black / Black / Rubber
| Brand: | Tudor |
|---|---|
| Family: | Black Bay |
| Reference: | 7941A1A0NU-0002 (aka: 7941A1A0NU-0002) |
| Name: | 7941A1A0NU-0002 Black Bay Master Chronometer Stainless Steel - Black / Black / Rubber |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The TUDOR Black Bay 7941A1A0NU-0002 was introduced in 2023. This METAS-certified watch has a stainless steel case of 41.00mm, which houses the self-winding caliber MT5602-U. The dial is Black, whilst the aluminum bezel insert is black.