Tudor - M79210CNU-0001
M79210CNU-0001 Black Bay Ceramic
| Brand: | Tudor |
|---|---|
| Family: | Black Bay |
| Reference: | M79210CNU-0001 (aka: M79210CNU-0001) |
| Name: | M79210CNU-0001 Black Bay Ceramic |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Proprietary |
Minimum price
3 499 €
Maximum price
4 690 €
Absolute change
0 €
Opening price
3 766 €
Closing price
3 766 €
Relative change
0,00 %
Description
Introduced in 2021, the Tudor Black Bay Ceramic has a ceramic case with stainless steel, PVD-coated case back, bezel and crown. The dial is Black. Inside ticks the self-winding caliber MT5602-1U, which is finished in black to match the appearance of the watch.