Tudor - M79210CNU-0007
M79210CNU-0007 Black Bay Ceramic Blue / Visa Cash App RB
| Brand: | Tudor |
|---|---|
| Family: | Black Bay |
| Reference: | M79210CNU-0007 (aka: M79210CNU-0007) |
| Name: | M79210CNU-0007 Black Bay Ceramic Blue / Visa Cash App RB |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
Introduced in 2024 in collaboration with the Tudor Visa Cash App RB Formula 1 team, the Tudor Black Bay Ceramic M79210CNU-0007 has a ceramic case with stainless steel, PVD-coated case back, bezel and crown. The dial is Blue. Inside ticks the self-winding caliber MT5602-1U, which is finished in black to match the appearance of the watch. This watch