Tudor - 42000CR-0002
42000CR-0002 Fastrider Black Shield Ceramic / Black-Red / Leather
| Brand: | Tudor |
|---|---|
| Family: | Fastrider |
| Reference: | 42000CR-0002 (aka: 42000CR-0002) |
| Name: | 42000CR-0002 Fastrider Black Shield Ceramic / Black-Red / Leather |
| Produced: | 2013 |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Tachymeter |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 150.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Minimum price
2 808 €
Maximum price
3 862 €
Absolute change
0 €
Opening price
2 808 €
Closing price
2 808 €
Relative change
0,00 %
Description
The Tudor Fastrider Black Shield was introduced in 2013. It features a black ceramic case with a matt black ceramic bezel and a stainless steel case back with black PVD-coating. It is available in a number of different configurations.