Tudor - 20551N-0002
20551N-0002 Grantour Flyback Stainless Steel / Pink Gold / Black / Strap
| Brand: | Tudor |
|---|---|
| Family: | Grantour |
| Reference: | 20551N-0002 (aka: 20551N-0002) |
| Name: | 20551N-0002 Grantour Flyback Stainless Steel / Pink Gold / Black / Strap |
| Produced: | 2010 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 12 Hour |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 150.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
All models in the Grantour line feature a 42 mm case, bistable pushers and satin-finished streamlined lugs with a distinctly technical appearance. They are available with a satin-finished triple-link steel bracelet with a polished centrepiece, or a sporty leather strap with large or micro-perforations. These sporty chronographs are waterproof to a depth of 150m (500 ft).