Tudor - 70330N-0002
70330N-0002 Heritage Chrono Black
| Brand: | Tudor |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | 70330N-0002 (aka: 70330N-0002) |
| Name: | 70330N-0002 Heritage Chrono Black |
| Produced: | 2010 |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 12 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 150.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2010, the Tudor Heritage Chrono ref. 70330N is heavily inspired by the so-called Homeplate chronographs of days gone by. Coincidentally it marked the start of Tudor's Heritage collection - a series of watches paying homage to the brand's rich past. Ref. 70330N is available with both a black dial with grey subdials as well as a reversed color scheme. It features a 42mm stainless steel case with a revolving bezel with 12 hour marks. It is powered by ETA 2892 with a module for the chronograph functions. The pictured ref. 70330N-0002 was replaced with the 70330N-0005 and the 70330N-0003 in 2018. The -0002 had both the bracelet and the strap included, whilst the two newer refs are for the bracelet and nato strap respectively.