Tudor - 79620TC-0004
79620TC-0004 Heritage Advisor Stainless Steel / TItanium / Cognac / Silk
| Brand: | Tudor |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | 79620TC-0004 (aka: 79620TC-0004) |
| Name: | 79620TC-0004 Heritage Advisor Stainless Steel / TItanium / Cognac / Silk |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 12 Hour |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tudor Heritage Advisor is a modern version of the brand's original 1957 Advisor alarm watch. This watch features a 42mm case. The majority of it is made of titanium, while parts such as the bezel, crowns and pusher are made of stainless steel. Ref. 79620TC-0006 has a cognac dial and a silk strap.