Tudor - 79620TN-0006
79620TN-0006 Heritage Advisor Stainless Steel / TItanium / Black / Alligator
| Brand: | Tudor |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | 79620TN-0006 (aka: 79620TN-0006) |
| Name: | 79620TN-0006 Heritage Advisor Stainless Steel / TItanium / Black / Alligator |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 12 Hour |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tudor Heritage Advisor is a modern version of the brand's original 1957 Advisor alarm watch. This watch features a 42mm case. The majority of it is made of titanium, while parts such as the bezel, crowns and pusher are made of stainless steel. Ref. 79620TN-0005 has a black dial and a an alligator strap.