Tudor - 25500TN-0001
25500TN-0001 Pelagos Titanium / Black / Bracelet
| Brand: | Tudor |
|---|---|
| Family: | Pelagos |
| Reference: | 25500TN-0001 (aka: 25500TN-0001) |
| Name: | 25500TN-0001 Pelagos Titanium / Black / Bracelet |
| Produced: | 2012 |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 500.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The TUDOR Pelagos 25500TN-0001 is the first watch in the Pelagos collection, released at BaselWorld 2012. This watch has a titanium case of 42mm, which houses a self-winding movement with central seconds and date (caliber 2824-2). This watch was phased-out in 2015 in favor of the 25600.