Tudor - 25600TN-0001
25600TN-0001 Pelagos Titanium / Black / Bracelet
| Brand: | Tudor |
|---|---|
| Family: | Pelagos |
| Reference: | 25600TN-0001 (aka: 25600TN-0001) |
| Name: | 25600TN-0001 Pelagos Titanium / Black / Bracelet |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 500.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Tudor Pelagos reference 25600tn-0001 features a titanium case and a black dial plus matching ceramic bezel insert. It is fitted with a titanium bracelet and supplied with an additional rubber strap. Unlike its short-lived predecessor, it is powered by an in-house Tudor movement.