Tudor - 25707B/23-0001
25707B/23-0001 Pelagos FXD Marine Nationale 2023
| Brand: | Tudor |
|---|---|
| Family: | Pelagos |
| Reference: | 25707B/23-0001 (aka: 25707B/23-0001) |
| Name: | 25707B/23-0001 Pelagos FXD Marine Nationale 2023 |
| Produced: | 2023 |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The TUDOR Pelagos FXD was introduced in 2021 as the result of a partnership between TUDOR and the Marine Nationale. This watch has a titanium case with fixed bars measuring in at 42mm, and a blue dial with matching blue ceramic bezel. The case back is stainless steel. The Pelagos FXD reference 25707B/23-0001 has a case back engraved for production year 2023.