Tudor - 25717N-0001
25717N-0001 Pelagos FXD US Navy
| Brand: | Tudor |
|---|---|
| Family: | Pelagos |
| Reference: | 25717N-0001 (aka: 25717N-0001) |
| Name: | 25717N-0001 Pelagos FXD US Navy |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Tudor Pelagos FXD 25717N-0001 was introduced in 2023 as a tribute to decades of TUDOR watches on the wrists of US Navy divers. This Pelagos FXD has a black dial and matching black bezel insert.