Tudor - 25807KN-0001
25807KN-0001 Pelagos FXD Chrono Alinghi Red Bull Racing
| Brand: | Tudor |
|---|---|
| Family: | Pelagos |
| Reference: | 25807KN-0001 (aka: 25807KN-0001) |
| Name: | 25807KN-0001 Pelagos FXD Chrono Alinghi Red Bull Racing |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Proprietary |
Minimum price
3 971 €
Maximum price
5 279 €
Absolute change
0 €
Opening price
4 112 €
Closing price
4 112 €
Relative change
0,00 %
Description
The TUDOR Pelagos FXD Alinghi Red Bull Racing 25807KN-0001 was introduced in 2023 as the result of the long-term partnership between TUDOR and the Alinghi Red Bull Racing sailing team. This watch has a carbon composite case with fixed bars measuring in at 42mm, and a blue dial. The bidirectional bezel is made of titanium, with a carbon composite inlay. The case back is stainless steel.