Tudor - 25827KN-0001
25827KN-0001 Pelagos FXD Chrono Cycling Edition
| Brand: | Tudor |
|---|---|
| Family: | Pelagos |
| Reference: | 25827KN-0001 (aka: 25827KN-0001) |
| Name: | 25827KN-0001 Pelagos FXD Chrono Cycling Edition |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Fixed, 0-60 |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The TUDOR Pelagos FXD Alinghi Red Bull Racing 25827KN-0001 was introduced in 2024 as the result of the partnership between TUDOR and the Tudor Cycling Team. This watch has a carbon composite case with fixed bars measuring in at 42mm, and a black dial with tachymeter scale calibrated for bicycle speed. The fixed bezel is made of titanium, with a carbon composite inlay. The case back is stainless steel.