Tudor - 79950-0002
79950-0002 Ranger / Hybrid
| Brand: | Tudor |
|---|---|
| Family: | Ranger |
| Reference: | 79950-0002 (aka: 79950-0002) |
| Name: | 79950-0002 Ranger / Hybrid |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The TUDOR Ranger 79950-0002 debuted in 2022 as an revised take on the 2014 TUDOR Ranger. This watch has a stainless steel case of 39.00mm, which now houses the in-house caliber MT5402. The dial is Black with Arabic numerals at 3,6 9 and 12.