TWCO - AC
AC Air Controller
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 60-0 (Pilot) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Air Controller, a pilot specifically designed to meet with the demanding aviation environment. The TWCO Air Controller, a tribute to and inspired by the legendary Fairchild Republic A-10 Thunderbolt II forward air controller and its heroic pilots. The iconic A-10 Thunderbolt is featured on the dial of the Air Controller. The Air Controller, even though it is a pilot's watch, is great for both the sky as in the water with a water résistance of 200 meters and tested at 12.000 meters high. The Air Controller is fitted on either a stainless steel bracelet or on a black leather strap.