TWCO - SRD-Y
SRD-Y Sea Rescue Diver Yellow
| Brand: | TWCO |
|---|---|
| Family: | Sea Rescue Diver |
| Reference: | SRD-Y (aka: SRD-Y) |
| Name: | SRD-Y Sea Rescue Diver Yellow |
| Produced: | 2012 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Sea Rescue Diver, a diver featured with the remarkable ‘3-minute radio silence markers’ as often seen in a maritime Search and Rescue environment. The right specs for diving, a durable construction, quality materials and combined with a classic timeless design assure that the SRD will stand the test of time. The SRD-Y has yellow details on both the bezel and the chapter ring. It is fitted on either a stainless steel, a black rubber or yellow rubber strap.