Ulysse Nardin - 1182-310-3/40
1182-310-3/40 Marine Torpilleur Rose Gold / White / Rubber
| Brand: | Ulysse Nardin |
|---|---|
| Family: | Marine |
| Reference: | 1182-310-3/40 (aka: 1182-310-3/40) |
| Name: | 1182-310-3/40 Marine Torpilleur Rose Gold / White / Rubber |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Poire |
Description
The Ulysse Nardin Marine Torpilleur reference 1182-310-3/40 has a Rose Gold case and a White dial with sunburst finish and oversized Roman numerals. Inside ticks the brand's self-winding caliber UN-118.