Ulysse Nardin - 1183-310-7M/42-BQ
1183-310-7M/42-BQ Marine Torpilleur Stainless Steel / Grey / Bracelet
| Brand: | Ulysse Nardin |
|---|---|
| Family: | Marine |
| Reference: | 1183-310-7M/42-BQ (aka: 1183-310-7M/42-BQ) |
| Name: | 1183-310-7M/42-BQ Marine Torpilleur Stainless Steel / Grey / Bracelet |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Poire |
Description
The Ulysse Nardin Marine Torpilleur reference 1183-310-7M/42-BQ has a Stainless Steel case and a Grey dial with sunburst finish and oversized Roman numerals. Inside ticks the brand's self-winding caliber UN-118.