Ulysse Nardin - 1183-310LE-3AE-175/1B
1183-310LE-3AE-175/1B Marine Torpilleur Stainless Steel / Blue Enamel / Alligator
| Brand: | Ulysse Nardin |
|---|---|
| Family: | Marine |
| Reference: | 1183-310LE-3AE-175/1B (aka: 1183-310LE-3AE-175/1B) |
| Name: | 1183-310LE-3AE-175/1B Marine Torpilleur Stainless Steel / Blue Enamel / Alligator |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 175 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Poire |
Description
The Ulysse Nardin Marine Torpilleur reference 1183-310LE-3AE-175/1B was introduced in 2021 as a limited edition of 175 pieces. This watch has a Stainless Steel case and a Blue enamel dial. Inside ticks the brand's self-winding caliber UN-118.