Ulysse Nardin - 1183-310LE/E0-MON
1183-310LE/E0-MON Marine Torpilleur Stainless Steel / Monaco
| Brand: | Ulysse Nardin |
|---|---|
| Family: | Marine |
| Reference: | 1183-310LE/E0-MON (aka: 1183-310LE/E0-MON) |
| Name: | 1183-310LE/E0-MON Marine Torpilleur Stainless Steel / Monaco |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Poire |
Description
The Ulysse Nardin Marine Torpilleur reference 1183-310LE/E0-MON is a limited edition of 100 pieces created in celebration of the 2019 Monaco Yacht Show, of which Ulysse Nardin is an official sponsor. This watch has a Stainless Steel case and a White enamel dial with grey enamel inserts for the small seconds and power reserve sub dials. Inside ticks the brand's self-winding caliber UN-118.