Ulysse Nardin - 1193-310LE-3A-175/1A
1193-310LE-3A-175/1A Marine Torpilleur Moonphase Stainless Steel / Blue / Alligator
| Brand: | Ulysse Nardin |
|---|---|
| Family: | Marine |
| Reference: | 1193-310LE-3A-175/1A (aka: 1193-310LE-3A-175/1A) |
| Name: | 1193-310LE-3A-175/1A Marine Torpilleur Moonphase Stainless Steel / Blue / Alligator |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 300 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Poire |
Description
The Ulysse Nardin Marine Torpilleur Moonphase was introduced in 2021, adding a moonphase indicator to the classic Marine looks of the Torpilleur - courtesy of the new self-winding caliber UN-119. Reference 1193-310LE-3A-175/1A has a Stainless Steel case and a Blue dial.