Unimatic - U2-F
U2-F Modello Due U2-F
| Brand: | Unimatic |
|---|---|
| Family: | Modello Due |
| Reference: | U2-F (aka: U2-F) |
| Name: | U2-F Modello Due U2-F |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Made in Italy field watch, improved with a 300M diving grade water resistance. It features a RAF grey high-readability dial with Super-LumiNova® C1 white with silver closed second rail and RAF grey ladder phantom hands. Comes on a grey Unimatic nylon two pieces strap with stainless steel brushed hardware signed UNIMATIC.