Unimatic - U2-NC
U2-NC Modello Due U2 X Nigel Cabourn Antarctica
| Brand: | Unimatic |
|---|---|
| Family: | Modello Due |
| Reference: | U2-NC (aka: U2-NC) |
| Name: | U2-NC Modello Due U2 X Nigel Cabourn Antarctica |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | Yes, 150 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Inspired by the Commonwealth Trans-Antarctic Expedition, the new Modello Due U2-NC Made in Italy field watch features a highly readable navy blue dial with a Super-LumiNova® Cream Old Radium and is equipped with 300m water resistance.The extra durability of the stonewashed Olive drop cerakote coating, fully captures the spirit of the outdoors and gives it a strong vintage outlook. The details influenced by the historical path of the explorer can be found on the caseback featuring an Antarctica blueprint map as well as the safety orange two piece nylon strap.