Unimatic - U2S-MB
U2S-MB Modello Due U2S-MB
| Brand: | Unimatic |
|---|---|
| Family: | Modello Due |
| Reference: | U2S-MB (aka: U2S-MB) |
| Name: | U2S-MB Modello Due U2S-MB |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The 2020 Unimatic Modello Due U2S-MB is a limited edition of 500 pieces. This watch has a stainless steel case and a Brown dial. Inside ticks the self-winding caliber NH35A.