Unimatic - U2S-MN
U2S-MN Modello Due U2S-MN
| Brand: | Unimatic |
|---|---|
| Family: | Modello Due |
| Reference: | U2S-MN (aka: U2S-MN) |
| Name: | U2S-MN Modello Due U2S-MN |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | Yes, 400 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | None |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The 2022 Unimatic Modello Due U2S-MN is a limited edition of 400 pieces. This watch has a stainless steel case and a 'vacuum' Black dial. Inside ticks the self-winding caliber NH35A.