Unimatic - U2S-T-HS
U2S-T-HS Modello Due U2S-T-HS Disney x Unimatic x Highsnobiety
| Brand: | Unimatic |
|---|---|
| Family: | Modello Due |
| Reference: | U2S-T-HS (aka: U2S-T-HS) |
| Name: | U2S-T-HS Modello Due U2S-T-HS Disney x Unimatic x Highsnobiety |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | Yes, 400 units |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Disney x Unimatic x Highsnobiety Modello Due U2S-T-HS is a limited edition of 100 pieces introduced in 2023 to celebrate 100 years of Disney.