Unimatic - U2S-T-L
U2S-T-L Modello Due U2-T-L Lorenzi
| Brand: | Unimatic |
|---|---|
| Family: | Modello Due |
| Reference: | U2S-T-L (aka: U2S-T-L) |
| Name: | U2S-T-L Modello Due U2-T-L Lorenzi |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | Yes, 99 units |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
From the collaboration between Unimatic and the historical Milanese cutlery boutique Lorenzi comes the Modello Due U2S-T-L, a limited edition of 99 pieces. This is Unimatic’s first reference in titanium, equipped with the Swiss-made Sellita SW200-1.