Unimatic - U4-A
U4-A Modello Quattro U4-A
| Brand: | Unimatic |
|---|---|
| Family: | Modello Quattro |
| Reference: | U4-A (aka: U4-A) |
| Name: | U4-A Modello Quattro U4-A |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Unimatic Modello Quattro takes after the Modello Uno, but features a fixed bezel. Reference U4-A has a Stainless Steel case and a Black dial. This watch is powered by caliber NH38.