Unimatic - U4-BTY
U4-BTY Modello Quattro U4-BTY x BAIT Inquisitive Explorer
| Brand: | Unimatic |
|---|---|
| Family: | Modello Quattro |
| Reference: | U4-BTY (aka: U4-BTY) |
| Name: | U4-BTY Modello Quattro U4-BTY x BAIT Inquisitive Explorer |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 50 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Yellow |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Unimatic Modello Quattro takes after the Modello Uno, but features a fixed bezel. Reference U4-BTY has a Stainless Steel case and a Yellow dial with small sans serif roman numerals and railroad chapter ring. This watch is powered by caliber NH38.