Unimatic - U4S-HS
U4S-HS Modello Quattro U4S-HS Huckberry Earthform Collection
| Brand: | Unimatic |
|---|---|
| Family: | Modello Quattro |
| Reference: | U4S-HS (aka: U4S-HS) |
| Name: | U4S-HS Modello Quattro U4S-HS Huckberry Earthform Collection |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | Yes, 75 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Orange |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Unimatic Modello Quattro U4S-HS is a limited edition of 75 pieces. This Quattro has a Stainless Steel case housing caliber SW200-1 b, paired with a Orange dial. This watch is part of the Earthform Collection created in collaboration with Huckberry.