Unimatic - U4S-KNT
U4S-KNT Modello Quattro U4S-KNT Kiton
| Brand: | Unimatic |
|---|---|
| Family: | Modello Quattro |
| Reference: | U4S-KNT (aka: U4S-KNT) |
| Name: | U4S-KNT Modello Quattro U4S-KNT Kiton |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | Yes, 120 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Unimatic Modello Quattro U4S-KNT is a 2022 limited edition of 120 pieces created with KNT (Kiton New Textures), the brand launched in 2018 as an experimental soul of the Kiton group, focusing on the research into fibers, yarns, and workmanship with sophisticated and effortless designs.