Unimatic - U4S-MEOB
U4S-MEOB Modello Quattro U4S-MEOB Claesson Koivisto Rune
| Brand: | Unimatic |
|---|---|
| Family: | Modello Quattro |
| Reference: | U4S-MEOB (aka: U4S-MEOB) |
| Name: | U4S-MEOB Modello Quattro U4S-MEOB Claesson Koivisto Rune |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | Yes, 50 units |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Pink |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | None |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Unimatic Modello Quattro U4S-MEOB is a limited edition of 50 pieces. This Quattro has a bronze case housing caliber SW200-1 b, paired with a Pink dial devoid of any markings. This watch is part of the limited edition ‘Ore’ designed in collaboration with the Swedish architects Claesson Koivisto Rune in celebration of the opening of the Unimatic Flagship Store in Milan.