Unimatic - U4S-MEOG
U4S-MEOG Modello Quattro U4S-MEOG Claesson Koivisto Rune
| Brand: | Unimatic |
|---|---|
| Family: | Modello Quattro |
| Reference: | U4S-MEOG (aka: U4S-MEOG) |
| Name: | U4S-MEOG Modello Quattro U4S-MEOG Claesson Koivisto Rune |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | Yes, 10 units |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Yellow |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | None |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Unimatic Modello Quattro U4S-MEOG is a limited edition of 10 pieces. This Quattro has a Yellow Gold case housing caliber SW200-1 b, paired with a Yellow dial devoid of any markings. This watch is part of the limited edition ‘Ore’ designed in collaboration with the Swedish architects Claesson Koivisto Rune in celebration of the opening of the Unimatic Flagship Store in Milan.