Unimatic - U4S-MEOS
U4S-MEOS Modello Quattro U4S-MEOS Claesson Koivisto Rune
| Brand: | Unimatic |
|---|---|
| Family: | Modello Quattro |
| Reference: | U4S-MEOS (aka: U4S-MEOS) |
| Name: | U4S-MEOS Modello Quattro U4S-MEOS Claesson Koivisto Rune |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | Yes, 99 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | None |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Unimatic Modello Quattro U4S-MEOS is a limited edition of 100 pieces. This Quattro has a Stainless Steel case housing caliber SW200-1 b, paired with a Silver dial devoid of any markings. This watch is part of the limited edition ‘Ore’ designed in collaboration with the Swedish architects Claesson Koivisto Rune in celebration of the opening of the Unimatic Flagship Store in Milan.