Unimatic - U4S-T-HS
U4S-T-HS Modello Quattro U4S-T-HS Henry Singer
| Brand: | Unimatic |
|---|---|
| Family: | Modello Quattro |
| Reference: | U4S-T-HS (aka: U4S-T-HS) |
| Name: | U4S-T-HS Modello Quattro U4S-T-HS Henry Singer |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Unimatic Modello Quattro U4S-T-HS is a limited edition of 100 pieces. This Quattro has a Titanium case housing caliber 2893-2, paired with a Grey dial.