Unimatic - U4-TA
U4-TA Modello Quattro U4-TA Trupo Alpine
| Brand: | Unimatic |
|---|---|
| Family: | Modello Quattro |
| Reference: | U4-TA (aka: U4-TA) |
| Name: | U4-TA Modello Quattro U4-TA Trupo Alpine |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | Yes, 200 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Unimatic Modello Quattro takes after the Modello Uno, but features a fixed bezel. Reference U4-TA is developed to praise the Comando Truppe Alpine, in charge of the Mountain Troops of the Italian Army Alpini — elite mountainous forces that are the oldest mountain infantry still active in the world. . It has a Stainless Steel case and a Green dial. This watch is powered by caliber NH38.