Unimatic - UC4
UC4 Modello Quattro U4 Classic
| Brand: | Unimatic |
|---|---|
| Family: | Modello Quattro |
| Reference: | UC4 (aka: UC4) |
| Name: | UC4 Modello Quattro U4 Classic |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Unimatic U4 UC4 diving watch is part of the permanent Unimatic Classic series, featuring high legibility dial in black matte with Super-LumiNova® C3 pale green for the best possible performance in any conditions. The permanent series is a functional design evolution of the Unimatic references and stands as an archetype of the ideal performance timepiece. It is distinct with a new ‘CLASSIC’ writing on the dial as well as on the screw down caseback engraved with the ‘Rosa dei Venti’ diagram.